Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü

Tüm dünyada doğru olmayan ilaç kullanımı insan sağlığını etkileyen büyük bir sorun haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bu konuya dikkat çekmiş ve ilaçların doğru kullanılmasını AKILCI İLAÇ KULLANIMI olarak isimlendirmiştir. Tanımını ise “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmeleri”olarak belirlemiştir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olarak devam etmektedir. Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda ülkemizde de halkın ve sağlık hizmetleri sunucularının farkındalığının artırılması ve bilinçlendirilmesi amacıyla Bakanlığımız öncülüğünde ‘‘Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Programı’’ yürütülmektedir.

Bu program doğrultusunda ‘‘Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017’’ hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Söz konusu Eylem Planı kapsamında tüm İllerimizde Akılcı İlaç Kullanımı’nı destekleyecek faaliyetlerin yürütülmesi ve koordinasyonu sağlamak amacıyla “Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlükleri” oluşturulmuştur. Bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü Bünyesinde “Bilecik Akılcı İlaç Kullanımı Koordinatörlüğü” kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

            Koordinatörlüğün amacı ve çalışma alanları; Bilecik İlinde Akılcı İlaç Kullanımı hakkında halkın, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının farkındalığını artırmak için konu ile ilgili tanıtım, eğitim, değerlendirme ve denetleme faaliyetlerinde bulunmaktır.

İletişim

KOORDİNATÖRLÜK İLETİŞİM BİLGİLERİ
Personel Adı SoyadıE-Posta
Dt. Neslihan URHALneslihan.urhal@saglik.gov.tr
Uzm. İsmail Hakkı EMEÇihakki.emec@saglik.gov.tr
Hem. Sevil DURAKsevil.durak@saglik.gov.tr
Uzm. Ecz. Utku BALCIutku.balci@saglik.gov.tr
Ecz. Elif SÜMBÜLelif.sumbul@saglik.gov.tr
Dr. Fatma SELVİ KARAMANfatma.selvikaraman@saglik.gov.tr
Dr. Filiz BAKIRfiliz.bakir1@saglik.gov.tr25 Aralık 2017